Ploštice štípance foto

Štípance od ploštice

Štípance od ploštice

Ploštica posteľná je známy dočasne parazitujúci teplokrvný stavovec, ktorý sa zaraďuje medzi bzdochy. Pozritě ako na štípance od ploštice.

Ploštica posteľná je hrdzavočervený hmyz bez krídel veľký približne 5-9 milimetrov. Dospelý jedinec sa dožíva až 14 mesiacov a na hostiteľa dokáže čakať až neuveriteľných 140 dní bez akéhokoľvek príjmu potravy.Svoje obete napáda najmä v noci. Počas dňa sa skrýva v škárach stien a nábytku, za tapetami, garnižami či obrazmi. Najľahšie ju možno nájsť v elektrických zástrčkách. Žije aj v kurínoch, niekedy ju možno nájsť aj v hniezdach vrabcov či lastovičiek. Cez leto sa v domoch rozliezajú cez okná po vonkajších stranách stien.

Príznaky štípance od ploštíc 

  • Ľudí, ktorých pohryzla ploštica, začne pohryznutie svrbieť a objavia sa aj červené fľaky. Avšak, príznaky štípancov od ploštíc nemusia byť viditeľné aj niekoľko dní alebo aj vôbec.
  • Občas sa stáva, že sa objaví aj niekoľko radov malých červených škvŕn vedľa seba.
  • Na začiatku môžete pociťovať len mierne pálenie. Červené škvrny sa neskôr môžu vyvinúť do červených hrboľov, známych ako vyrážky. V horších prípadoch môže štípance od ploštíc napuchnúť a vznikne tak kožný zápal.
  • Pokiaľ štípance od ploštíc pretrvávajú alebo sa objaví opuch či kožný zápal, je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Poznaťe štípance od ploštíc

Keď vás pohryzie ploštica nebolí to hneď, pretože spolu so saním vstrekuje do rany aj anestetikum, ktoré ranu umŕtvi. Sanie rany samo o sebe trvá zvyčajne približne 15-20 minút. Ľudí, ktorých po prvý krát poštípala ploštica si zvyčajne najprv proces alergizácie nevšimnú a prvé príznaky sa u nich objavia až po týždni v podobe opuchnutých červených fľakov, ktoré sa vôbec nepodobajú na štípance od komárov. Najčastejšie sa vyskytujú v radách alebo skupinkách, či samostatne. Štípance od ploštíc sa predovšetkým objavujú najmä na odhalenej hornej časti pokožky tela, krku a hlavy.

Štípance od ploštice

Okrem štípancov od ploštíc prezradia ich pohryznutie na ľudskom tele takisto aj malé hrboľčeky čiernej farby, ktoré sa po zmytí vodou zmenia na červené fliačiky. Jedná sa vlastne o strávenú krv, ktorú môžete najčastejšie nájsť na vankúšoch či matracoch. Prítomnosť ploštice dokazuje napríklad jej zvlečená koža alebo prípadne živí chrobáci.

Ešte donedávna to vyzeralo tak, že ploštice sú skoro vyhubeným druhom, ktorý dokáže prežiť len v ubytovniach pre bezdomovcov alebo v lacných hoteloch najnižšej kategórie. V súčasnosti však majú problém s týmto druhom hmyzu aj luxusné hotely a mnoho domácností najmä v Európe a Amerike. Dôvodom je stále obľúbenejšia migrácia a cestovanie obyvateľov našej planéty po rôznych krajinách.

Ako poznať štípance od ploštíc?

Tak túto otázku si položí snáď každý človek, ktorý vo svojom byte objaví ploštice. Odpoveď je však ťažká, pretože spôsobov je neúrekom. Najčastejšie si ploštice môžeme priniesť spolu s kufrom s oblečením do ktorého naliezli počas nášho pobytu v hoteli. Preto sa neodporúča mať odložený kufor v hotelovej izbe pri posteli alebo priamo pod ňou. V zamorených hoteloch je to už v podstate zbytočná rada, keďže sú ploštice úplne všade.

Odkiaľ ploštice prišli?

Časy, keď sa ploštice vyskytovali len tam, kde bol neporiadok sú už dávno preč. Ploštice si môžete priniesť z dovolenky, či už u nás na Slovensku alebo kdesi v zahraničí, na oblečení z MHD alebo aj z nábytkom. Niektorí vedci z laboratórií tvrdia, že ploštice môžu k nám priniesť aj vtáky, preto by v blízkosti ľudských obydlí nemali byť postavené vtáčie hniezda. Tento druh hmyzu sa vyskytuje na miestach, kde sa strieda množstvo ľudí a to sú napríklad internáty alebo hotely.

Sú ploštice prenášačmi chorôb?

Väčšina lekárov vám povie, že ploštice choroby a ani rôzne druhy infekcií neprenášajú a teda sa ani nemáte čoho báť. Napriek tomu laboratórne testovanie dokázalo, že ploštice dokážu hostiteľa nakaziť aj závažnými ochoreniami. Laboratórny vedecký tím vo Vancouveri prišiel dokonca na takú skutočnosť, že ploštice sú schopné prenášať baktérie, ktoré majú imunitu voči antibiotikám.

Kde sa u vás vzali ploštice?

Udomácniť sa môžu aj na kabáte, úplne stačí, ak navštívite len domácnosť obývanú plošticami. V neposlednej rade si môžete ploštice priniesť aj z bazáru či obchodu s nábytkom. Ploštice sa nemusia skrývať len v používanom nábytku, teda v bazáre, ale nájsť ich možno aj v kartónovej krabici medzi jednotlivými kúskami nezloženého nábytku.

Overte si výskyt ploštíc aj u vás doma

Keď máte podozrenie, že by sa vo vašej domácnosti mohli vyskytovať ploštice, najprv skontrolujte postele a ich bezprostredné okolie, či iné miesta, kde spíte. Ploštice sa totiž najprv zo začiatku schovávajú medzi zdrojmi potravy. Zamerajte sa v prvom rade najmä na matrace, škáry postelí, či zásuvky v nočných stolíkoch. Prítomnosť ploštíc prezradí trus, zvlečená koža a živí chrobáci. Na ich deratizáciu sa vydajte v noci. Potom nečakane rozsvieťte svetlo a pozorujte osvetlený povrch. Pokiaľ sa z osvetleného povrchu drobní chrobáci vydajú na útek, môžete si byť na 100 % istí, že máte dočinenia s plošticami.

Ako sa zbaviť ploštíc?

Pokiaľ sa vo vašej domácnosti potvrdí výskyt ploštíc, vaša prvá cesta by nemali byť do drogérie. Biolit a ani iné podobné prostriedky na vyhubenie ploštíc ich totiž nikdy všetky nezničia. Navyše tento druh hmyzu je čoraz viac odolný voči insekticídom (prostriedky na hubenie hmyzu). Táto forma hubenia ploštice len vyženie z ich úkrytov a rozlezú sa po celej domácnosti, odkiaľ ich bude mať problém dostať preč aj skúsený deratizér. Preto neodkladne zavolajte profesionálov, ktorý používajú oveľa účinnejšie prostriedky na hubenie hmyzu. Pripravte sa však minimálne na dva zásahy deratizérov a 4-6 týždňov pravidelného upratovania. Pokiaľ však bývate v paneláku, výskyt ploštíc musíte oznámiť správcovi alebo domovému dôverníkovi a požiadať aj o deratizáciu okolitých bytov. Ploštice totiž veľmi ľahko dokážu prechádzať z jedného bytu do druhého a mohlo by sa stať, že by sa k vám po určitom čase znovu vrátili.

10 tipov ako sa vyhnúť plošticiam v domácnosti

  • Pred odchodom na dovolenku sa informujte, či nie je výskyt ploštíc v hoteli, v ktorom máte rezerváciu. Pozrite si napríklad na internete alebo webovej stránke hotela recenzie od ľudí, ktorí už boli v hoteli ubytovaní.
  • Ak je hotelová izba luxusná a uprataná neznamená to ešte, že sa tam nemôžu nachádzať ploštice.
  • Všetky svoje odevy preventívne zabaľte pred odchodom na dovolenku do plastových uzatvárateľných vreciek, najmä si nie ste istí kvalitou vášho rezervovaného ubytovania.
  • Skontrolujte matrac, posteľ a všetky škáry v izbe. Nemali by ste zabudnúť ani na obrazy, závesy či zrkadlá.
  • Najprv si odložte kufor s oblečením do kúpeľne a choďte skontrolovať izbu. Až potom môžete priniesť batožinu do izby.
  • Počas toho, ako budete kontrolovať izbu nerozsvecujte svetle, pretože ako je o plošticiach známe, sú svetloplaché.
  • Ak máte podozrenie alebo ste objavili ploštice vo vašom apartmáne, nelikvidujte ich sami. Je potrebné zavolať buď manažéra hotela alebo osobu, ktorá hotel prevádzkuje. Následne musíte spoločne vyriešiť vzniknutú nepríjemnú situáciu.
  • Ak vám manažér hotela ponúkne náhradné ubytovanie, nesmiete izbu vedľa kontaminovaného miesta, pretože ploštice by sa mohli dostať aj tam.
  • Po príchode domov kufor okamžite dôkladne poprezerajte a povysávajte vysávačom, prípadne ho očistite horúcou parou.
  • Všetko svoje oblečenie, ktoré bolo v kufri operte na vyššom stupni (minimálne na 60°C). Oprať by sa malo aj to oblečenie, ktoré ste počas dovolenky nemali oblečené.

Podobné příspěvky