Potničky u dospelých.

Potničky u dospelých

Potničky u dospelých môže objaviť na celom tele, alebo len na bruchu, tvári, rukách či chrbte. A zriedkavo sa objavuje samostatne. Môžu ju sprevádzať aj iné príznaky – napríklad svrbenie alebo opuch.

Potná vyrážka je nevzhľadný typ zmeny na koži, ktorý mení jej pôvodný vzhľad a štruktúru. Za veľmi nepriaznivých okolností môže pokryť celé telo, ale častejšie “osievajú” len jeho vybrané časti. Často ju sprevádza svrbenie.

Kedy sa objavujú potničky?

Vyrážka môže byť spôsobená vysokou teplotou v okolí alebo vnútri tela.
Jej spúšťačom je vždy vysoká teplota. Môže ísť o horúčku alebo o situáciu, keď je organizmus postihnutého vystavený vysokým vonkajším teplotám. Hoci sa potenie spája najmä s detstvom, často sa vyskytuje aj u dospelých.

 

U detí pri jej výskyte najčastejšie myslíme na nejaké vírusové ochorenie, u dospelých môže byť jej nečakaný výskyt niekedy začiatkom vážnejších ochorení. V prevažnej väčšine prípadov však ide len o reakciu na prehriatie trupu alebo končatín.

Ako lekár lieči potnú vyrážku

Určenie správneho typu vyrážky často závisí od odborníka.
Niekedy nie je na prvý pohľad zrejmé, o akú vyrážku ide. V skutočnosti je opis vyrážky dosť nejasný – spravidla ide o malé pľuzgiere naplnené čírou tekutinou. Vyskytujú sa však aj pri mnohých iných ochoreniach. Preto v ordinácii lekára zvyčajne nasledujú krvné testy na protilátky, kultivácie a výtery alebo odborné histopatologické vyšetrenie malého úseku kože. Niekedy je k dispozícii aj menej invazívna metóda s použitím dermatoskopu. 
TIP:
Mnohí ľudia si mýlia potnú vyrážku so psoriázou alias lupienkou. V prípade psoriázy sú však charakteristické papuly na koži vo väčšine prípadov pokryté striebornými šupinkami a majú tendenciu zhlukovať sa do väčších ložísk.

Potničky určite nie sú infekčné, takže sa nemusíte obávať jej výskytu. Nemôžete nikoho nakaziť, takže vám neobmedzuje prístup na verejné miesta.

Ako rozpoznať potničky u dospelých

Pri potnej vyrážke je dôležitá zvýšená hygiena.
Najprv sa objavia ako začervenané škvrny na koži, neskôr sa vyvinú do malých pupienkov naplnených čírou tekutinou. Môžu sa objaviť napríklad po dlhej jazde autom alebo po dlhšom pobyte v horúcom prostredí.

 

Pupienky po niekoľkých dňoch prasknú a potom sa samy zahoja. V tomto období je dôležitá zvýšená hygiena. Čisté pľuzgiere sa hojia bez jaziev. Ak sa však do nich dostane infekcia, hojenie nie je také jednoduché a často zanecháva na človeku nevzhľadné stopy.

TIP:
Po zahojení vyrážky sa koža môže začať odlupovať. Ide o úplne prirodzený jav, ktorého sa netreba obávať. Odporúčame pokožku iba dobre namazať, aby sa nevysušila.

Liečba potničiek u dospelých

Domáce prostriedky, ktoré vysušujú pokožku, si zvyčajne veľmi dobře s vyrážkou poradia. Môžete tiež siahnuť po prípravkoch z lekárne. A aké sú tie najlepšie? Poradíme vám aj v tejto oblasti!

Čo pomáha pri vyrážke pre dospelých

V hre je najmä široká škála bylín. Môžeme vymenovať napríklad harmanček, lipu, čierny čaj, listy vlašského orecha alebo dubovú kôru.
Ak by ste chceli staviť na lieky z lekárne, určite sa zastavte pre Jarischovo riešenie. Nebude vás stáť veľa a môžete ho používať doma na liečbu mnohých iných kožných problémov. A ako ho používať? Stačí ho naniesť na pokožku, napríklad pomocou vatového tampónu, a nechať zaschnúť.

S liečbou je však potrebné začať včas. Najlepšie hneď, ako sa vyrážka objaví. Najneskôr však do 24 hodín. Ak začnete neskôr, liečba bude dlhšia a náročnejšia.

Pri hojení môžu pomôcť aj studené a teplé obklady. Ak ich budete striedať, pokožku dobre prekrvíte a tá sa bude lepšie regenerovať. Je to rovnaké ako liečba akéhokoľvek iného zranenia.

TIP:
Rovnaký postup použite aj pri liečbe akné, ekzémov atď. Jarischovo riešenie je skvelé pre všetky tieto prípady.

Ak sa radšej spoliehate na bylinky, pripravte si harmanček, čierny čaj, lipový alebo orechový list. Vyberte si jednu bylinu a pripravte z nej odvar. Nechajte ho vychladnúť a potierajte postihnuté miesta, kým pupienky vyrážky naplnené čírou tekutinou neprasknú. A keď to všetky urobia, zamerajte sa na hojenie pokožky pomocou mazadiel. Vyberte si však také, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a nezanechávajú na pokožke mastný film. Napríklad vazelína je na tento účel úplne nevhodná.

TIP:
Pomôcť môže aj odvar z dubovej kôry, najmä na miestach, ktoré sú radi vlhké – najmä v slabinách. Na týchto miestach sa vyrážka spravidla lieči najťažšie. Rovnakú funkciu má aj lopúch.

Babičkina rada o potničkách

A čo ešte môže pomôcť? Možno kukuričný škrob alebo jedlá sóda. Podľa babských rád tiež pomáhajú vysušovať pokožku. A ako ich použiť? Postihnuté miesto umyte studenou vodou a dobre osušte. Potom vyrážku dospelých jemne posypte kukuričným škrobom alebo jedlou sódou. Koža sa vysuší a vyrážka sa rýchlejšie zahojí. Nikdy však nevytvárajte súvislú vrstvu sódy alebo škrobu. To bráni hojeniu. Najlepší je naozaj ľahký poprašok.

Tento postup opakujte niekoľkokrát denne podľa potreby, kým sa pokožka nezačne hojiť. Kľúčom k úspechu je však včasné začatie liečby. Nečakajte, kým sa sama zlomí, a pomôžte jej. Týmto spôsobom vyrážka zmizne skôr, ako vám môže spôsobiť akékoľvek problémy. A určite stojí za to vynaložiť trochu námahy s mazaním a bylinnými odvarmi. A ak je výsev naozaj silný, spoľahnite sa na vyššie uvedené Jarischovo riešenie.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *